Metro Chess Club METROPOLITAN CHESS CLUB
(Established since 1959)



Club Championship

This has always been regarded as the major tournament of the club.

In addition to the prize money for winning the A division, the Club Champion is provided with a reasonable monetary contribution if they participate in the Australian Chess Championships (ie towards airfares, accommodation etc).

The Club Championship Tournament is the first major event on the Metro Club calendar in the New Year, commencing early February. The format of this competition is an all-play-all, run in three, four or five divisions depending on participant numbers.

The allocation of players into divisions is usually based on their current ACF ratings. An exception is that divisional winners of the previous year are promoted (invited) to the next higher division.

Initially the time limit was 90 minutes per player, however in recent years, with the introduction of digital clocks, all the divisions have 70 minutes with 40 second increments (Fischer time). All games are forwarded to the ACF for rating purposes.

For 2021 the time control for 'A' division will be 90 minutes with 30 second increments per move with all other divisions having 70 minutes with 30 second increments per move. 'A' division will also be FIDE rated.




2021 Metro Club Championship

Please click on the links below to obtain a copy of the cross tables and playing schedule of each division.

A Division B Division C Division D Division E Division



Click here: to obtain the PGN file of all available games in each division. Missing games will be published when available.


The PGN game scores above & cross tables below are believed to be correct, but if you find any errors or corrections and/or updates to be made please let the Web Site Administrator know and they will be corrected asap.



A Division

Rank Name FIDE ACF 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1  Ihsan Ferozkohi 2240 2414 1 1 1 1 1 1 1 1 1 9.0
2  Mark De Groen 2144 2002 0 0 0 = 1 0 = 0 1 3.0
3  Craig Kinsman 1963 2127 0 1 1 = 0 1 = 1 0 5.0
4  Leon Taylor 1915 2085 0 1 0 1 1 0 1 1 1 6.0
5  David Ellis 1908 2028 0 = = 0 0 0 0 0 1 2.0
6  Keegan O'Mahoney 1876 2012 0 0 1 0 1 1 1 0 1 5.0
7  Peter Roza 1805 1930 0 1 0 1 1 0 1 0 0 4.0
8  Gordon Dunlop 1762 1902 0 = = 0 1 0 0 = = 3.0
9  Valerio Falasca 1754 2104 0 1 0 0 1 1 1 = 1 5.5
10  Robert Baumgartner 1748 1853 0 0 1 0 0 0 1 = 0 2.5



B Division

Rank Name ACF 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1  Richard Lilly 1797 0 0 = 1 = 0 = 1 = 4.0
2  David Barry 1787 1 1 0 1 = 1 0 1 0 5.5
3  Tjermin Gunawan 1758 1 0 0 1 0 1 1 0 = 4.5
4  Derek Roebuck 1738 = 1 1 1 = 1 = = 1 7.0
5  Alex DeHeer 1701 0 0 0 0 = 0 0 0 = 1.0
6  Marcus Simonds 1695 = = 1 = = 0 = = = 4.5
7  Julian Rodriguez 1670 1 0 0 0 1 1 1 1 1 6.0
8  Evan Yeung 1664 = 1 0 = 1 = 0 1 1 5.5
9  Sjef de Jong 1639 0 0 1 = 1 = 0 0 = 3.5
10  Wallace Sheridan 1624 = 1 = 0 = = 0 0 = 3.5



C Division

Rank Name ACF 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1  Paul Moseley 1585 1 1 0 0 = 0 1 0 1 4.5
2  Melvyn Lintern 1573 0 0 0 = 1 1 1 1 0 4.5
3  Marco Falasca 1550p 0 1 1 0 1 1 = 0 4.5/8
4  Kundan Dharmapuri 1526 1 1 0 1 1 1 0 1 = 6.5
5  Matt Buggins 1500p 1 = 1 0 1 1 0 1 0 5.5
6  Dougal McLean 1491 = 0 0 0 0 = 0 1 0 2.0
7  Garry Taylor 1483 1 0 0 0 = 1f = = 3.5/8
8  Matt Moss 1450p 0 0 0 1 1 1 0f 1 1 5.0
9  Stevica Milovanovic 1420 1 0 = 0 0 0 = 0 = 2.5
10  Ben Motu 1374 0 1 1 = 1 1 = 0 = 5.5



D Division

Rank Name ACF 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Score
1  Tony Lofthouse 1354 0 1 0 1 0 1 1 1 1f 6.0
2  Matthew Pudovskis 1339 1 0 1 1 0 1 1 1 1f 7.0
3  Norbert Muller 1336 0 1 0 = 0 1 1f 1 1f 5.5
4  Lucian Watkins 1200p 1 0 1 1f 1 1f 1 1 1 8.0
5  Lucien Koch 1168 0 0 = 0f = 1 1 1 1 5.0
6  Emily Zhang 1042 1 1 1 0 = 1 1f 1 1 7.5
7  Daniel O'Brien 935 0 0 0 0f 0 0 1f 0f 0 1.0
8  Robert Agnew unr 0 0 0f 0 0 0f 0f 1 0 1.0
9  Lisa Lam unr 0 0 0 0 0 0 1f 0 0f 1.0
10  Geoffrey Sutherland unr 0f 0f 0f 0 0 0 1 1 1f 3.0



E Division

Rank Name ACF 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Score
1  Varun Mukhedkar 1111 0 0 = 1 1 1 1 1 5.5
2  Zac Vasiliou unr 1 1 1 1 1 0 1 1 7.0
3  Sanjay Mukhedkar unr 1 0 0 1 1 1f 1 1f 6.0
4  Jonathan Melnick unr = 0 1 1 0 1 1 1 5.5
5  Sophia Vasiliou unr 0 0 0 0 0 1f 1.0/6
6  Michael Calway unr 0 0 0 1 0f 1 2.0/6
7  Lewis Orr unr 0 1 0f 0 1f 1 1 4.0/7
8  Matt Tetlaw unr 0 0 0 0 1 0 0 0 1.0
9  Thomas Tetlaw unr 0 0 0f 0 0f 0 1 1.0/7




Previous Winners

Click here for a list of previous Club Championship winners.